لنف ادم چیست ؟

لنف ادم یک تورم غیر طبیعی ست که ممکن است در یک یا چند عضو بدن ایجاد شود.علت ایجاد آن تخریب رگ های لنفاوی و یا غدد لنفاوی و یا شکل گیری نامناسب آن ها به صورت مادرزادی است.
شایع ترین علت ایجاد لنف ادم، عوارض درمان سرطان ها می باشد.اگر جراح جهت درمان سرطان مجبور به برداشتن گره های لنفاوی شود و یا این که در اثر پرتو درمانی سیستم لنفاوی آسیب ببیند،تورم عضو ایجاد خواهد شد.

lanf

نمونه برداری از گره لنفاوی مرکزی چیست؟
در حال حاضر بهترین روش برای کاهش احتمال عوارض ناشی از برداشتن گره های لنفاوی پس از عمل،نمونه برداری از گره لنفاوی مرکزی ست.
به این صورت که قبل از عمل ماده رنگی هسته ای در پوست عضو دارای سرطان تزریق می کنند و حین عمل با دستگاه خاصی به نام گاما پروب ،فقط گره های لنفاوی مرکزی که اول از همه ماده حاجب را به خود جذب کرده اند مشخص کرده و خارج می کنند که حداکثر سه عدد می باشد و چنانچه این گره ها سرطانی نشده باشند دیگر نیازی به خارج کردن بقیه نیست. اما چنانچه سرطانی شده باشند باید تمامی گره های لنفاوی منطقه که معمولا 15 تا 30 عدد است خارج شوند که هرچه تعداد گره های لنفاوی خارج شده بیشتر باشد،احتمال تورم عضو و شدت آن بیشتر می شود.
این روش بیشتر در درمان سرطان پستان،سر و گردن و ملانوما که نوعی سرطان پوست می باشد کاربرد دارد.

آیا پزشک متخصص تشخیص و درمان لنف ادم در ایران وجود دارد؟
بله.
تعداد کل پزشکانی که در این زمینه علم،مهارت و توانایی کافی دارند در کل ایران انگشت شمار است.به عنوان مثال از با تجربه ترین این پزشکان ازسرکار خانم دکتر انصاری می توان نام برد که در شهر اصفهان مشغول فعالیت هستند و تحصیلات خود را در کشور آلمان تکمیل کرده اند.

 • آیا اگر گره های لنفاوی زیریکی از بغل های من عمل جراحی شده باشد،می توانم با دستگاه فشارسنج از آن دست فشار بگیرم؟
  مطالعات کافی در این زمینه انجام نشده است اما به نظر نمی رسد که گرفتن فشار از دست با سابقه عمل جراحی خارج کردن گره های لنفاوی مشکل خاصی را برای آن عضو ایجاد کند.
 • آیا گرما یا سرمای زیاد باعث لنف ادم می شود؟
  گرمای زیاد باعث افزایش جریان خون می شود که خود می تواند باعث افزایش ادم اندام شود لذا توصیه می شود در فصول گرم سال حتما لباس های نخی بپوشید و از تماس با نور مستقیم خورشید پرهیز کنید.
  همچنین جهت تسکین درد از کیف آب جوش،تشک برقی و … استفاده نکنید.
  سرمای شدید هم به علت منقبض کردن بیش از حد عروق لنفاوی در جریان لنف اختلال ایجاد کرده و می تواند باعث ادم اندام شود.
 • آیا لباس های تنگ می تواند باعث ایجاد لنف ادم شود؟
  لباس هایی که به قدری تنگ هستند که باعث قرمزی و اثر گذاشتن بر پوست پس از در آوردن می شوند ،می توانند باعث تشدید لنف ادم شوند و بهتر است استفاده نشوند.
 • لیپدما و لیپولنف ادم چیست؟
  لیپدما یک بد شکلی مادرزادی بافت چربی می باشد.سلول های چربی در قسمت های پایینی اندام تحتانی به شکل غیر طبیعی رشد می کنند و در طول اندام تحتانی از لگن تا مچ پا ادامه می یابند. این ضایعه به صورت قرینه در هر دو اندام تحتانی دیده می شود. این ضایعه در زنان شیوع بیشتری دارد و معمولا بیمار با شکایت پوستی حساس در نواحی دارای لیپیدما مراجعه می کند.
  در این افراد معمولا با وارد شدن ضربه های خفیف و ملایم به پوست خونریزی های زیر جلدی و آسیب به سیستم لنفاوی ایجاد می شود و باعث ایجاد تورم در این نواحی می شود که به ترکیب این ضایعه بافت چربی و التهاب ناشی از اختلال سیستم لنفاوی ،اصطلاحا لیپولنف ادم گفته می شود.
 • آیا درمانی برای لنف ادم وجود دارد؟
  بله.تکنیک های مختلفی برای درمان لنف ادم وجود دارد:
  اقدامات حمایتی مانند تکنیک درمان های دستی(Manual )،گن و بانداژهای فشاری،پمپ های پنوماتیک،ورزش و تمرین های خاص و نهایتا جراحی.
  اقدامات حمایتی معمولا اولین مرحله در درمان بیماران است که چنانچه توسط درمانگر حرفه ای انجام شود می تواند باعث کاهش تورم عضو تا حدود 70% حتی در موارد بسیار پیشرفته شود.
 • گن فشاری چیست و در چه مواردی باید استفاده شود؟
  محصولاتی هستند که در درمان لنف ادم نقش حیاتی دارند.این گن ها معمولا گن هایی با خاصیت ارتجاعی هستند که کاملا بر روی عضو قرار گرفته و بر اندام مورد نظر فشار وارد می کند و مانع ایجاد تورم در عضو می شود.همچنین به کمک عضلات و عروق لنفاوی باعث تخلیه سریع تر لنف در خلاف نیروی جاذبه می شود.
  در لنف ادم های خفیف گن فشاری می تواند تنها روش شروع و ادامه درمان باشد اما در موارد با ادم متوسط و یا شدید فقط پس از تخلیه کامل لنف ادم با روش های دیگر،جهت حفظ اندازه و شکل عضو درگیر استفاده می شود و در شروع درمان کاربرد ندارد.
  گن های فشاری که در اندام تحتانی به کار می رود باید فشار بالاتری نسبت به گن های فشاری که در اندام فوقانی استفاده می شوند داشته باشند تا بتوانند بر نیروی جاذبه زمین برای تخلیه لنف ادم غلبه کنند.مدت زمانی که باید گن پوشیده باشد بسته به میزان لنف ادم است که هر چه بیشتر باشد این مدت باید افزایش یابد.
 • آیا پوشیدن گن های فشاری کار دشواری ست؟
  برای این که گن های فشاری موثر باشند،باید به خوبی به اندام ها بچسبند تا فشار مناسب را به اندام وارد کنند و برای همین معمولا این گن های فشاری بسیار کم کشیده می شوند و به همین نسبت ،پوشیدن آن ها کمی دشوار است.
  هر چه فشار گن یا آستین فشاری بیشتر باشد،فشار بیشتری به عضو وارد می کند و برای درمان های شدیدتر از گن و آستین هایی با فشار بالاتر استفاده می شود.
  گن ها و آستین های فشاری انواع مختلفی دارد که بر حسب محل لنف ادم نوع آن مشخص می شود.
  برای راحت تر پوشیدن گن ها از وسایل مختلفی مثل دستکش لاستیکی،جوراب های ابریشمی،ژل های سیلیکونی یا وسایل دیگری می توان استفاده کرد.استفاده از این وسایل کمکی نه تنها باعث پوشیدن راحت تر گن می شود بلکه مانع کشیده شدن بیش از حد گن نیز می شود و الیاف گن آسیب نمی بیند.
  کلاس فشاری مختلف گن ،آستین و جوراب های فشاری برای موارد مختلف استفاده می شود که در جدول زیر می بینید:
کلاس فشاری میزان فشار موارد مصرف
پیشگیری کمتر از 20 میلیمتر جیوه پیشگیری از واریس اندام تحتانی در افراد سالم،درمان سرگیجه وضعیتی
یک 20 تا 30 میلیمتر جیوه درمان لنف ادم خفیف در اندام فوقانی،درمان وریدهای واریسی در اندام تحتانی
دو 30 تا 40 میلیمتر جیوه درمان لنف ادم متوسط در اندام فوقانی،درمان لنف ادم خفیف و یا نارسای وریدی در اندام تحتانی
سه 40 تا 50 میلیمتر جیوه درمان لنف ادم متوسط در اندام تحتانی،درمان لنف ادم شدید در اندام فوقانی به ندرت
فشار بالاتر از 55 میلیمتر جیوه به بالا درمان لنف ادم متوسط تا شدید اندام تحتانی

توجه:
حتما روزانه زمان کافی برای پوشیدن و درآوردن گن صرف کنید تا بهترین روش را برای استفاده راحت تر و مناسب تر برای خود بیابید.

چند وقت یک بار باید گن ،جوراب و یا آستین فشاری را تعویض کنم؟
طول عمر این محصولات بسته به نحوه استفاده شما دارد هر چند به طور معمول باید هر 6 ماه یک بار تعویض شوند.
در زمان تعویض باید مجددا سایز عضو مورد نظر اندازه گیری شود و بسته به مرحله درمان ممکن است نیاز باشد میزان فشار محصول نیز عوض شود.پس در هنگام تعویض این گن ها حتما با درمانگر خود مشورت کنید.
بهتر است همیشه دوعدد گن داشته باشید تا در زمانی که یکی را شسته اید از دیگری استفاده کنید چون خشک شدن آن ها نزدیک به یک روز زمان می برد،زیرا نمی توان آن ها را در خشک کن قرار داد و یا حتی روی بند آویزان کرد بلکه باید روی سطحی صاف روی یک حوله خشک و به دور از نور آفتاب و ترجیحا در معرض جریان هوا قرار گیرد تا به آرامی خشک شود.
اگر من لنف ادم داشته باشم آیا می توانم:

الف. موهای زیر بغل و یا ساق پایم را بتراشم؟
عضوی که دارای لنف ادم است ،مستعد بروز عفونت می باشدچون محیطی مرطوب حاوی پروتین عضو را احاطه کرده است.لذا باید در زمان تراشیدن موها کاملا مراقب بود که خراشیدگی و یا زخم ایجاد نشود و در صورت ایجاد شدن مراقبت حداکثری برای جلوگیری از ایجاد و پیشرفت عفونت انجام شود.
بهتر است به جای تیغ از کرم های موبر(در صورت عدم حساسیت به این ترکیبات) و یا موزن های برقی استفاده شود.
ب. ورزش کنم؟
ورزش در صورتی که به درستی ، با شدت مناسب و با طول زمان مناسب شروع و انجام شود و به آرامی افزایش یابد و همراه با پوشیدن گن فشاری و یا بانداژ فشاری در حین ورزش و زیر نظر درمانگر متخصص لنف ادم انجام شود،در کاهش میزان لنف ادم بسیار موثر است.
ج. در وان آب گرم بنشینم؟ و یا به سونا یا ساحل بروم؟
بهتر است فقط مدت زمان کوتاهی در آب گرم یا سونا بمانید چون گرما باعث افزایش لنف ادم می شود.همچنین برای رفتن به ساحل حتما لباس نازک مناسب و کرم ضد آفتاب قوی استفاده کنید که دچار آفتاب سوختگی نشوید.
د. به ماساژ بروم؟
ماساژ در کاهش استرس ها بسیار موثر است.البته فرد ماساژ دهنده باید کاملا از شرایط بیماری شما آگاه باشد و در نواحی حاوی لنف ادم ماساژهای بسیار کم و ملایمی را اعمال کند.همچنین از اسانس و روغن ها استفاده نکند چون ممکن است باعث ایجاد التهاب در نواحی دارای لنف ادم شود.
آیا رژیم غذایی خاصی باید داشته باشم؟
یک رژیم غذایی سالم که باعث حفظ وزن ایده آل شود بسیار موثر است زیرا افزایش وزن باعث افزایش لنف ادم می شود.
رژیم غذایی حتما باید کم نمک باشد و از میوه جات و سبزیجات تازه به وفور استفاده شود تا از عوارض بعدی لنف ادم مانند ایجاد فیبروز(بافت فیبری سفت) در عضو مبتلا جلوگیری کند.

آیا اگر لنف ادم داشته باشم می توانم باردار شوم؟
بله،معمولا مشکلی ایجاد نمی شود.البته لازم است مراقبت های همیشگی لنف ادم مانند حفظ وزن،رژیم کم نمک،جلوگیری از آسیب به عضو و…. بیش از پیش رعایت شود.
در صورتی که لنف ادم شما ارثی ست،متخصص زنان شما باید از نظر بروز بیماری های ژنتیکی در جنین شماآزمایشات و سونوگرافی های لازم را انجام دهد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به بالای صفحه بردن